מים אפורים החשיבות שבמיחזור

מחזור מים ומים אפורים

בעשורים האחרונים הפכו מי שתייה נקיים למשאב הולך ומצטמצם, ולכן יש להשתמש בו במידה ובחסכנות, ואף לממחזרו. חשוב לדעת כי מחזור מים אפשרי בעיקר עבור מים אפורים, המכונים גם מים דלוחים, שהינם מים ללא הפרשות אדם שניתן למחזרם. מקורם בין היתר במזגנים, מכונות כביסה, מדיחי כלים, כיורים ואמבטיות. אמנם מים אלו אינם ראויים לשתייה, אך לאחר הליכי ניקוי, סינון וטיהור ברמות ושיטות שונות ניתן בהחלט להשתמש בהם למטרות שונות. לדוגמא, השקיית גינה ושימוש במכלי הדחת אסלות במגזר הפרטי, או במגדלי קירור ודודי קיטור במגזר התעשייתי.

חשיבות מחזור מים אפורים

במדינת ישראל כל אדם משתמש בממוצע בכ- 160 ליטר מים ביום, בין היתר עבור כביסה, גינון, שתייה, שירותים, מקלחות, בישול ושטיפת רצפות. כמות המים הנצרכת רק הולכת וגדלה עם השנים, וזאת בעיקר עקב גידול האוכלוסייה ורמת החיים בארץ. מצד שני, חשוב להבין כי על ידי מחזור מים אפורים במגזר הפרטי, הציבורי והתעשייתי אפשר לחסוך קרוב למחצית מהכמות הנצרכת כיום.

מים אפורים והחוק בישראל

עקב המחסור במים מתוקים ונקיים, במדינת ישראל קיימת מודעות גבוהה יחסית לחשיבות מחזור מים, אך עד היום המחזור היה מותר רק למוסדות וארגונים ציבוריים ובתעשייה. הסיבה לכך נעוצה בחשש משימוש בלתי מקצועי ולא מפוקח של מים חוזרים בבתים פרטיים, מה שעלול לגרום לדליפת המים הללו אל מערכות השתייה או למי התהום. יחד עם זאת, למרות הנחיית משרד הבריאות, עשרות אלפי בתי אב בארץ משתמשים במערכות מים אפורים למטרות פרטיות. כפועל יוצא מכך, וגם עקב התגברות המודעות והמידע בנושאי מחזור מים, הועלתה לאחרונה הצעת חוק חדשה שתאפשר שימוש במים אפורים גם במגזר הפרטי עבור השקיית גינות והדחת אסלות.

בעד ונגד מים אפורים

כאמור, במדינת ישראל קיימת חשיבות מרובה למחזור מים. ואולם, לנושא זה קמו גם מתנגדים. על מנת להביע דעה מושכלת חשוב להבין את היתרונות והחסרונות העיקריים של מחזור מים אפורים:

בעד מחזור מים – מחזור מים אפורים הינו הליך פשוט יחסית אשר יקטין את השימוש במעט מקורות המים הטבעיים שבארץ. כך גם תקטן הוצאת המים של משקים בייתים, ציבוריים ותעשייתיים, ואף יהיה ניתן להשקות גינות עם מים אפורים ללא הגבלת כמות.
נגד מחזור מים אפורים – ההתנגדות נובעת בעיקר מחשש לשימוש בלתי מבוקר שעלול לגרום לזיהום מי שתייה, מי תהום וקרקעות. שימוש לא מבוקר במים אפורים ממוחזרים במגזר הפרטי עלול לגרום לזיהומים ולבעיות בריאותיות שונות בקרב האוכלוסייה. בנוסף לכך, במשרד החקלאות חוששים שמחזור מים אפורים במגזר הפרטי יפחית את כמות המים החוזרים, הייעודיים לצרכי חקלאות.

מחזור מים בתעשייה

אחד התחומים שבהם חיוני ומשתלם למחזר מים, הוא ללא ספק ענפי התעשייה השונים שצורכים כ- 100 מיליון מ"ק בשנה. מדובר בעיקר בענפים בהם יש שימוש ניכר במים לצרכים שונים, הכוללים בין היתר מערכות מיזוג וקירור, דודי קיטור ומיכלי קירור. כמו כן, מחזור מים כדאי עבור תהליכי ייצור שונים, כדוגמת ייצור אנרגיה או קירור והמסת חומרים. הלכה למעשה, מחזור מים בתעשייה יחסוך למשק מים רבים ויקצץ באופן משמעותי בהוצאות השוטפות של חברות ומפעלים. מבין השימושים השונים והשיטות למחזור מי תעשייה, ניתן לציין שלושה מרכזיים:

  • מחזור מים עבור מיכלי קירור – מגדלי מים בתעשייה משמשים בעיקר לספיגת אנרגיה ולקירור מערכות שונות במפעל. אלו הן מערכות הצורכות כמויות גדולות של מים, כאשר כמות גדולה מהם מתאדה או מוזרמת לביוב. לצורך מטרה זו נעזרים במחזור וניקוי מים בשיטות שונות, כדוגמת יישום כימיקלים למגדל קירור או בעזרת אוסמוזה הפוכה.
  • מחזור מים בדודי קיטור – מדובר במערכות חימום הפועלות באמצעות מים, שאף הן צורכות ומבזבזות כמויות גדולות מאוד. גם עבורן ניתן להשתמש בשיטות טיהור וניקוי מים שונות, כדוגמת אוסמוזה הפוכה או כימיקלים.
  • שימוש בכימיקלים – נועד למערכות מים שונות כדוגמת מגדלי קירור, או כימיקלים לדוד קיטור. הכימיקלים מיועדים למנוע זיהום מים, אבנית וקורוזיה, וכמו כן למנוע את חיידקי הלגיונלה, קורוזיה במים ולשמור על ריכוז תקין של מלחים.